Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

PORADY

Jak marszczyć firany i zasłony



Na właściwy dobór marszczenia (fałdowania) tkanin w dekoracji okna wpływ ma kilka czynników. I nie chodzi o panującą obecnie “modę”, bo jak wiadomo nie wszystko co modne pasuje do każdego, nawet modnie urządzonego wnętrza. Często ograniczają nas przezierność lub miękkość wybranej tkaniny, nasze oczekiwania co do ilości światła wpuszczanego z zewnątrz przez tkaninę, budżet, czy w końcu techniczne możliwości sufitu, karnisza, okna.Aby dekoracja okna spełniała nasze oczekiwania w 100% warto w tej kwestii zdać się na doświadczenie specjalistycznych firm, które na co dzień “pracują” z tkaninami, przez co dobrze znają ich zalety i wady (ograniczenia).Jeśli jednak z różnych przyczyn sam chcesz zaprojektować i wykonać dekorację okna, poniżej opisuję najpopularniejsze opcje jakimi dysponuje rynek, a o których należy wiedzieć:


1. Taśmy marszczące (marszczące automatycznie za pomocą wyciąganego sznurka).


Jeden najstarszych, przez co bardziej znany i uniwersalny sposób na marszczenie tkanin w oknie. Wciąż chętnie stosowany, bowiem właściwie dobrana taśma daje bardzo dużo możliwości związanych z doborem marszczenia i fasonu (wyglądu samej taśmy). Ze względu na kieszonki z tyłu taśmy (często kilka rzędów do wyboru), zasłony czy firany z wszytą taśmą będzie można przyczepić do każdego karnisza czy szyny dostępnej na rynku.Taśmy zmieniają się wraz z całą branżą zasłonową, ich wybór jest więc dzisiaj ogromny (do wyboru są ich różne szerokości, fasony, przeźroczystość i typy marszczenia).


Najczęściej stosowane taśmy dają możliwość niewielkiej korekcji i regulacji wysokości zasłony nad podłogą.


Typy taśm marszczących (podział na proporcje marszczenia):
1:1,5 (150%) - na przysłonięcie 1 metra karnisza potrzebne 1,5m tkaniny
1:1,85 (185%)
1:2 (200%)
1:2,5 (250%)
1:2,8 (280%)
1:3 (300%)- na przysłonięcie 1 metra karnisza potrzebne 3m tkaniny.




Ten sam model (fason) taśmy może występować w opcji kilku marszczeń (np. taśma zakładkowa marszczy tkaninę w proporcji 200% lub 300%). Wizualnie te dwie taśmy niewiele się od siebie różnią, obydwie będą miały zakładki w równych odstępach. Za to będą się różnić (jedynie lub aż) - głębokością tych zakładek, w efekcie wyglądem samej tkaniny jako całości w oknie. Pierwsza zużyje 200 cm tkaniny by zasłonić 1mb karnisza, natomiast zużycie drugiej to 300cm tkaniny na 1mb karnisza. Pierwsza fałduje tkaninę regularnie przy samym karniszu, natomiast na dole tkanina układa się dużo mniej regularnie, często jeśli jest sztywna- dowolnie. Natomiast druga taśma (300%) ułoży firanę/zasłonę w rulon głębszy, bardziej obfity, przez co równiejszy, łatwiej dający się kontrolować.


Ta zasada dotyczy wszystkich pozostałych sposobów na marszczenie tkaniny w oknie. Czyli czym więcej tkaniny pomarszczonej i upiętej na każdym metrze karnisza, tym efekt ułożenia bardziej regularny i uporządkowany.


Pranie zasłon i firan szytych na taśmie:

  • dozwolone pranie wodne i chemiczne (w zależności od zaleceń dla tkaniny)
  • demontaż dekoracji szytych na taśmie: łatwy
  • montaż dekoracji uszytych na taśmie: łatwy
  • przed praniem należy dobrze zawiązać, lecz nie ucinać sznurka wysnutego z taśmy,
  • przed praniem nie ma potrzeby rozciągania taśmy na płasko.

2. Taśma typu FALA (ang. wave)

Taśma falująca - działa bez pomocy ściągającego ją sznurka.


“Tajemnicą” systemu wave jest wpięcie do kieszonek specjalistycznej taśmy (w wyznaczonych odstępach) haczyków do zasłon. Natomiast do szyny karnisza wprowadzamy specjalną linkę z oczkami (fabrycznie rozmieszczonymi na tej lince w odstępach 6 lub 8cm). Brzmi prosto, jednak by było w pełni profesjonalne - wymaga doświadczenia w pracy z tym systemem.


System wave, choć efektowny, niestety ma sporo ograniczeń.Fala aby układała się właściwie, musi być głęboka- przez co zajmuje sporo miejsca. Często przy projektowaniu i budowie wnęki na szyny karniszowe (w suficie) nie uwzględnia się właściwej ilości miejsca na system wave.


Szycie w systemie wave musi być bardzo precyzyjne (wysokości), ponieważ taśma którą wszywamy w górny brzeg tkaniny ma tylko jedną kieszonkę, co uniemożliwia późniejszą regulację wysokości.Szerokość gotowa tkaniny (już po obrębieniu) musi być skrupulatnie wyliczona, bowiem fałd musi być w zasłonie/firanie parzysta ilość, i co ważne - pierwsza i ostatnia fałda musi mocniej zachodzić w stronę okna, na minimum o 4cm licząc od ostatniego haczyka.


Tak jak w przypadku taśm klasycznych (marszczących za pomocą wyciąganego sznurka) tak i w Wave- bardzo zalecam o ile to możliwe “wyższe” marszczenia jak 250% lub 280%. Powoduje ono równe ułożenie fali nie tylko u góry przy samym karniszu, ale także przy podłodze. W przypadku marszczenia 200% lub niższego zalecam używanie tkanin miękkich, dobrze układających się, aby uniknąć nieuporządkowania tkaniny w dolnych fragmentach dekoracji.


Pranie zasłon i firan szytych na taśmie wave:

  • dozwolone pranie wodne i chemiczne (w zależności od zaleceń dla tkaniny)
  • demontaż dekoracji szytych na taśmie wave: łatwy
  • montaż dekoracji uszytych na taśmie wave: łatwy
  • przed praniem: należy oznaczyć pisakiem miejsca na taśmie, gdzie wpięte są haczyki na wypadek, gdyby w praniu któryś się zgubił.
  • przed praniem: nie ma potrzeby zdejmowania zaczepów (ślimaków).

3. Firany i zasłony szyte na haczykach microflex (pot. flex)

Popularna forma zaszywania w tkaninie stałych zakładek. Minus- brak możliwości rozciągnięcia tkaniny do prasowania. Szycie tylko w profesjonalnej pracowni.Plus: zakładki są zawsze równe, i co najważniejsze szycie na mikroflexach daje możliwość regulacji wysokości, nawet o kilka centymetrów góra dół.Tak więc zasłona na flexach może być zaprojektowana tak by np. przykryć szynę tkaniną, poprzez jej uniesienie na flexach. Haczyk, jest stałym (choć ruchomym) elementem tego systemu, podobnie jak plastikowa drabinka, która na stałe zaszyta jest w zakładce.Można prać dekoracje w pralce, bez obawy że fałdy się poprzesuwają, a haczyki wypadną.

Podobnie jak w przypadku taśm marszczących i systemu Wave- wiadomo że marszczenie czym większe, tym bardziej wizualnie korzystne.Powszechna jest opinia, że flexy z jedną fałdą tworzą marszczenie 150%, flexy zaszyte w dwie fałdki 200%, a w trzy fałdki to marszczenie 250%. Wiele jednak zależy od wyobraźni osoby projektującej zasłony, w sytuacji gdy wykonuje je autorska pracownia marszczenie można indywidualnie zmieniać na potrzeby projektu.


Pranie zasłon i firan szytych na flexach:

  • dozwolone pranie wodne i chemiczne (w zależności od zaleceń dla tkaniny)
  • demontaż dekoracji szytych na taśmie wave: łatwy
  • montaż dekoracji uszytych na taśmie wave: łatwy
  • przed praniem: nie ma potrzeby zdejmowania zaczepów (ślimaków).

4. Zasłony i firany uszyte na przelotkach, kołach (pot. z nabitymi kołami).

Przelotki można nabić w tkaninę każdego typu, nawet bardzo cienką.Aby możliwe było nabicie na tkaninę kół, należy usztywnić flizeliną górny jej fragment.Wielkość kół (przelotek) należy dopasować do koloru drążka karnisza, ale co równie ważne- do grubości karnisza.Jeśli decydujemy się zawiesić w jednym oknie firany i zasłony na kołach, jedne i drugie powinny mieć nabite koła tej samej średnicy i koloru. Czym większa wewnętrzna średnica przelotki, tym zasłony z większą swobodą będą przesuwały się na karniszu.

Na rynku dostępne są przelotki w różnych kolorach, plastikowe oraz metalowe. Te ostatnie najczęściej są w ofercie profesjonalnych szwalni, a nabijane na tkaninę są za pomocą specjalnej prasy.


Pranie zasłon i firan szytych na flexach:

  • dozwolone pranie wodne i chemiczne / dla kółek plastikowych (w zależności od zaleceń prania dla danej tkaniny)
  • niskie wirowanie
  • montaż dekoracji szytych na przelotkach: utrudniony/ niezbędny demontaż i odblokowanie rurki karnisza
  • demontaż dekoracji szytych na przelotkach: utrudniony/ niezbędny demontaż i odblokowanie rurki karnisza
  • wskazówki przed praniem: pranie w worku lub zamykanej poszewce na poduszkę.

data publikacji: 2022-11-08 11:19:44
Nowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienNowoczesne dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienStylowe dekoracje okienDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne BiałystokDekoracje okienne Białystok
Artaga kompleksowa dekoracja okien | ul. Mazowiecka 20, 16-001 Księżyno | woj. podlaskie | NIP: 5272328616 | Tel: 669 289 272 | e-mail: biuro@artaga.pl
© 2018 ArtAga | Mapa witryny | oprogramowanie choruzy.pl © 2018